Salt la informațiile despre produs
1 din 1

Labormed Pharma

Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Labormed

Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Labormed

Preț obișnuit 5,00 lei RON
Preț obișnuit Preț redus 5,00 lei RON
Preț Redus În Curs De Aprovizionare
Taxe incluse. Taxele de expediere sunt calculate la finalizarea comenzii.

Indicatii:
Paracetamolul este indicat pentru tratamentul simptomatic al febrei și pentru tratamentul simptomatic al febrei și al durerilor ușoare și moderate cu diferite localizări: dureri de cap, articulații sau spate, dureri dentare, dureri în  timpul ciclului menstrual.

Contraindicații:
Nu utilizaţi Paracetamol LPH 500 mg, comprimate:
- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale Paracetamol LPH 500 mg.

Precautii:
Înainte să utilizaţi Paracetamol LPH 500 mg, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă administrarea se va face numai după evaluarea beneficiului terapeutic al mamei în raport cu riscul potenţial la făt.
Paracetamolul traversează placenta şi se excretă în laptele matern, în proporţie de 1–2% din doza ingerată. Se recomandă prudenţă în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. 

Mod de administrare:
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulți și adolescenți:
500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate Paracetamol LPH 500® mg) la intervale de 4 ore, administrate la nevoie.
Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore.
Doza maximă recomandată pentru adulți este de4 g paracetamol (8 comprimate Paracetamol LPH 500® mg) pe zi.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani: doza este de 60 mg/kg și zi, repartizată în prize egale, de exemplu 15 mg/kg și priză la 6 ore sau 10 mg/kg și priză la 4 ore.
Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore.
Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze pe zi.

Copii cu vârsta sub 6 ani: se va administra o formă farmaceutică adecvată vârstei.

Adresați-vă medicului dacă: durerea tratată persistă mai mult de 5 zile, febră nu cedează după 3 zile de tratament, durerile severe de gât însoțite/urmate de febră, greață sau erupții nu dispar în 2 zile de tratament.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg.
- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru, sorbat de potasiu, stearat de magneziu. 

Prezentare:
20 comprimate

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Click aici pentru a citi prospectul acestui medicament.

Vedeți detaliile complete