Salt la informațiile despre produs
1 din 1

Ursapharm Arzeimittel

Efferalgan, 1000 mg Paracetamol, 8 comprimate efervescente, Upsa

Efferalgan, 1000 mg Paracetamol, 8 comprimate efervescente, Upsa

Preț obișnuit 29,07 lei
Preț obișnuit Preț redus 29,07 lei
Preț Redus În Curs De Aprovizionare
Taxe incluse. Taxele de expediere sunt calculate la finalizarea comenzii.

Indicatii:
Efferalgan 1000 mg Paracetamol comprimate efervescente este indicat în:
- tratamentul simptomatic al stărilor febrile şi/sau durerilor uşoare până la moderate.
- tratamentul simptomatic al durerilor artrozice.

Contraindicații:
Nu luaţi Efferalgan:
-dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;
-la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani (cu greutatea corporală peste 50 kg). 

Precautii:
Înainte să utilizaţi Efferalgan, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă administrarea se va face cu recomandare şi sub supraveghere medicală.
Paracetamolul traversează placenta şi se elimină în laptele matern. Se recomandă prudenţă în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare

Mod de administrare:
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doza recomandată este de 1000 mg la fiecare 4-6 ore până la o doză maximă de 4 g pe zi. La nevoie administrarea se poate repeta după cel puţin 4 ore.

Doze maxime recomandate:
Doza zilnică maximă nu trebuie să depăşească 4 g (4 comprimate efervescente pe zi). De obicei, nu este necesară o doză de paracetamol mai mare de 3 g pe zi (3 comprimate efervescente pe zi). Totuşi, în cazul unor dureri intense, doza maximă poate fi crescută la 4 g zilnic (4 comprimate efervescente pe zi). 

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

Compozitie:
- Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat efervescent conţine paracetamol 1000 mg.
- Celelalte componente sunt: acid citric anhidru, hidrogenocarbonat de sodiu, carbonat de sodiu anhidru, sorbitol (E 420), docusat de sodiu, povidonă, zaharină sodică, benzoat de sodiu (E 211). 

Prezentare:
8 comprimate efervescente

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Click aici pentru a citi prospectul acestui medicament

Vedeți detaliile complete